English version

listopad 2016
Drodzy Widzowie!

Na stronie internetowej Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT pojawił się komunikat o nowej edycji festiwalu, w związku z tym pragnę Państwa poinformować, że na skutek mojej rezygnacji z funkcji dyrektora festiwalu, złożonej w lipcu 2016 roku, biuro KONTRAPUNKTU nie mieści się już Teatrze Lalek „Pleciuga”.
Serdecznie Państwu dziękuję za wspólne dwadzieścia lat, z których każdy rok był wyjątkowy. Bez Państwa moja praca nie miałaby sensu. Wasze zaufanie i obecność dodawały mi sił, potwierdzały istotność szczecińskiego festiwalu. To także dzięki Wam, Widzom, KONTRAPUNKT zyskał swój ostateczny kształt: przez minione dwie dekady nieustannie się rozwijał, ewoluował, poszukiwał nowych rozwiązań i możliwości. Za to, że byliście z nami podczas kolejnych edycji – serdecznie dziękuję.
Ostatnim działaniem naszej ekipy było wydanie w sierpniu tego roku kolejnego tomu Biblioteki KONTRAPUNKTU, zatytułowanego „Nowy teatr nie(po)rozumienia”, pod redakcją profesora Dariusza Kosińskiego. Książkę można nabyć u wydawcy – w Teatrze Lalek „Pleciuga”. Zapraszamy także do obejrzenia filmowych wspomnień, związanych zarówno z festiwalem, jak i z tematem tegorocznego panelu dyskusyjnego (na stronie archiwalnej KONTRAPUNKT 2016).

Dziękujemy!

Anna Garlicka
z kontrapunktowym zespołem Teatru Lalek „Pleciuga”

(Podziękowania dla środowiska teatralnego zostały zamieszczone na wortalu teatralnym e-teatr).

25 kwietnia 2016
KONTRAPUNKT już za nami. Werdykty publiczności oraz jury ogłoszone, nagrody rozdane, spektakl finałowy w wykonaniu aktorów z Narodowego Starego Teatru w Krakowie nagrodzony żywiołową owacją na stojąco.
Tradycyjnie spośród karnetów osób biorących udział w głosowaniu na GRAND PRIX wylosowaliśmy te, których posiadacze otrzymają grafiki wykonane przez Henryka Sawkę. W tym roku są to osoby:
Magdalena Adamska
Barbara Lipińska
Anna Kasprzykowska
Piotr Kurczyński
Dorota Makowska
Arleta Mariankowska
Marcin Żurek
Gratulujemy i zapraszamy po odbiór do sekratariatu Teatru Lalek „Pleciuga” (już od jutra, czyli 26 kwietnia).

24 kwietnia 2016
Dzień szósty, niedziela. Przed nami jeszcze jedna odsłona Teatroteki („Chłopiec malowany”), a wieczorem ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i spektakl finałowy: „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!”. Potem 51 edycja PTMF Kontrapunkt przechodzi do historii.

23 kwietnia 2016
Dzień piąty, sobota. Dziś ostatnie spektakle w konkursie: „notallwhowanderarelost” i Benjamin Verdonck (znany i lubiany), „Deep Dish” w wykonaniu także znanych widzom Kontrapunktu (i oczekiwanych z niecierpliwością) Austriaków, czyli grupy Liquid Loft, oraz „Ojciec matka tunel strachu” i znany, a jakże, Jan Peszek, tym razem z rodziną. Ponadto bogaty program pozakonkursowy: „Weź krzesło i idź na koncert” (szkoda, że nie wszyscy mogą obejrzec, godziny występów się pokrywają), czwarta odsłona Teatroteki – „Zakład Doświadczalny «Solidarność»”, późnym wieczorem spektakl w parku Żeromskiego – „Ovids Traum” w wykonaniu Theater Anu, a o północy Akademia Sztuki otwiera swoje podwoje – Noc Dadaistów (we współpracy z OFFicyną).
Wczoraj: momencik, zbieram siły, późny powrót z berlińskiej eskapady…
Ku pamięci: dwie grupy z karnetu A oraz karnet BB oglądają w niedzielę „Chłopca malowanego”, a wszyscy wieczorem spekakl zamykający tegoroczną edycję festiwalu, czyli „nie-boską komedię. WSZYSTKO POWIEM BOGU!”. Uwaga! finał odmiennie niż do tej pory – w Teatrze Polskim.

22 kwietnia 2016
Dzień czwarty, piątek. Ruszamy na Berlin! Już po raz dziesiąty Kontrapunkt gości w stolicy Niemiec. W programie trzy spektakle, dwa w konkursie („Baal” i „Bella Figura”), Gob Squod prezentuje się poza konkursem, choć w karnecie (wydrukowanym przed zmianą) podano inaczej.
Wczoraj: emocjonujące spotkanie z Maciejem Nowakiem, mikrofon krążył po sali. Po przerwie ożywiona dyskusja z trojgiem rozmówców: Ewą Guderian-Czaplińską, Maciejem Nowakiem i Piotrem Olkuszem. Frekwencja lepsza, lecz niesatysfakcjonująca. Konkursowe „Nieznośnie długie objęcia” rewelacyjne. Oklaski długie i gromkie. „Rumuni” we Współczesnym – hicior, jak zapowiadała Kamila P. Oklasków mnóstwo. Ciekawe, jakie wrażenie zrobił Verdonck…
Ku pamięci: przed nami ostatni dzień konkursowy, wieczorem głosowanie. Kartki (tylko jedną część karnetu lub zaproszenia, druga jest potrzebna, by wejść na spektakl finałowy) wrzucamy do urn wystawionych w dwu miejscach: w Pleciudze oraz Akademickim Centrum Kultury.

21 kwietnia 2016
Dzień trzeci, czwartek. Rano dyskusja panelowa z udziałem prof. Ewy Guderian-Czaplińskiej, Macieja Nowaka i dr. Piotra Olkusza. Po południu tylko jedno przedstawienie konkursowe, ale za to jakie! „Nieznośnie długie objęcia” już są nazywane spektaklem kultowym. Program się zagęszcza: w ramach cyklu Szczecin na Kontrapunkcie „Dwoje biednych Rumunów…” i kolejne „Poruszenie”, w Teatrotece „Chłopiec malowany” (ze szczecińską Beatą Zygarlicką). Brawo Szczecin. Wieczorem Belgia: trzy razy 14-minutowa prezentacja (poza karnetami) „one more thing” z Benjaminem Verdonckiem w roli głównej… i jedynej.
Wczoraj: w Teatrze Małym dramat frekwencyjny. „Wojny, których nie przeżyłam” – ładne kostiumy. „Aktorzy żydowscy” – prawda i fikcja, spektakl w spektaklu. Rzęsiste oklaski.
Ku pamięci: jutro Berlin, w programie pozateatralnym drożdżówki, ale suchy prowiant wskazany, bo czasu będzie mało na strawę inną niż duchowa.

20 kwietnia 2016
Dzień drugi, środa. Rano spotkania dyskusyjne w Teatrze Małym. Zaprasza Dariusz Kosiński, wystąpią Paweł Sztarbowski i Bartosz Frąckowiak. Po południu kolejne dwa spektakle konkursowe: „Wojny, których nie przeżyłam” i „Aktorzy żydowscy”. Ponadto w ramach cyklu Szczecin na KONTRAPUNKCIE „Poruszenie”. Wieczorem dyskusja w Bramie (przez wielkie B).
Wczoraj: „Ewelina płacze” – aktorzy zastępujący samych siebie, obśmiane projekty i eksperymenty w teatrach. Oklaski, duuużo oklasków. „Maria Callas” – muzyka i śpiew, i Janda, prawdziwa liga mistrzów. Owacje na stojąco.
Ku pamięci: jutro panel dyskusyjny, znakomici goście.

19 kwietnia 2016
Dzień pierwszy, wtorek. Zaraz po oficjalnym otwarciu dwa spektakle konkursowe: „Ewelina płacze” i „Maria Callas. Master Class”. Po nich „Zgaga” w ramach Teatroteki. Wieczorem pierwsza dyskusja w Bramie Jazz Cafe.
Wczoraj: „Watermelon” – zadziwiające instrumenty, lekkość, bezpretensjonalność. Oklaski, oklaski, bis, oklaski.
Ku pamięci: od dziś z karnetem lub zaproszeniem można wejść do Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdni Sztuki w Szczecinie, można obejrzeć wystawę nt. rodziny Bunschów w Zamku Książąt Pomorskich oraz liczne wystawy Muzeum Narodowego w Szczecinie (we wszystkich siedzibach MNS, także w nowo otwartych Przełomach).

18 kwietnia 2016
Dzień zerowy, poniedziałek. Skończył się Mały Kontrapunkt, przed nami „duży”. Dziś otwarcie wystawy plakatów w foyer Pleciugi, występ Sutari i pierwsza odsłona Teatroteki.

14 kwietnia 2016
Już ruszył nasz blog festiwalowy. Zapraszamy do lektury i dzielenia się wrażeniami.
PTMF Kontrapunkt

14 kwietnia 2016
Już ruszył nasz blog festiwalowy. Zapraszamy do lektury i dzielenia się wrażeniami.
PTMF Kontrapunkt

13 kwietnia 2016
Są jeszcze miejsca na spektakl „Watermelon”. Bilety do nabycia w kasie Filharmonii lub poprzez stronę internetową:
Filharmonia na KONTRAPUNKCIE

Zapraszamy.

12 kwietnia 2016
Są jeszcze bilety na spektakle KONTRAPUNKTU i Małego Kontrapunktu. Nie przegap tej szansy! Przyjdź na KONTRAPUNKT!

Dostępne bilety:
Balbaryk i Złota Piosenka, Teatr Lalek „Pleciuga” (Mały Kontrapunkt) – 15 kwietnia, godz. 17.00 (bilety po 5 zł!)
ANY-BODY, Akademia Teatralna, Białystok (Mały Kontrapunkt) – 16 kwietnia, godz. 11.00 i 12.30 (bilety po 5 zł!)
Tańcz!/ Dance, Teatr Brama, Goleniów, A3Teatr, Policzna (Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna) – 17 kwietnia, godz. 18.00 (bilety po 5 zł!)
one more thing, Benjamin Verdonck / Toneelhuis / KVS, Belgia – 21 kwietnia, godz. 19.30, 20.15 i 21.00 (bilety po 5 zł!)
Nieznośnie długie objęcia, Teatr Powszechny, Warszawa, Teatr Łaźnia Nowa, Kraków – 21 kwietnia, godz. 19.30 (bilety po 50 zł)
Chłopiec malowany, Teatroteka – 21 kwietnia, godz. 20.30 (bilety po 5 zł!)
Deep Dish, Liquid Loft, Austria – 23 kwietnia, godz. 17.00 (bilety po 25 zł)
Ovids Traum, Theater Anu, Berlin – 23 kwietnia, od 21.00 do 23.00 (bilety po 2 zł!)

Bilety:
Teatr Lalek „Pleciuga”
Biuro Obsługi Widzów
tel. 91 433 58 04

8 kwietnia 2016
Niepowtarzalna szansa, by zobaczyć „nie-boską komedię”! Dziesięć miejsc na „nie-boską komedię”!
Mamy dla Państwa niespodziewaną i wspaniałą wiadomość: w wyniku zmian technicznych dysponujemy 10 miejscami na spektakl finałowy „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!” Pawła Paweł Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki. To oznacza, że 10 osób ma niepowtarzalną możliwość zdobycia biletów na ten głośny, wielokrotnie nagradzany spektakl autorstwa znanego i cenionego duetu artystycznego.
Bilety w cenie 150 złotych dostępne są w Biurze Obsługi Widzów w Teatrze Lalek „Pleciuga”.

„nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!
24 kwietnia 2016, godz. 18.00, Teatr Polski

4 kwietnia 2016
W niedzielę 3 kwietnia na spacerowiczów w parku Kasprowicza czekała kolorowa, lekka i wiosenna niespodzianka przygotowana przez wolontariuszy KONTRAPUNKTU. Pojawienie się balonów to oficjalna zapowiedź zbliżającego się teatralnego szaleństwa – 15 kwietnia rozpocznie 51 Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT i potrwa do 24 kwietnia. Zapraszamy na kolejną edycję KONTRAPUNKTU, Mały Kontrapunkt i szereg imprez towarzyszących! Poniżej zdjęcia wykonane podczas wczorajszej akcji balonowej przez Dominikę Odrowąż.

Kontrapunkt Kontrapunkt Kontrapunkt Kontrapunkt Kontrapunkt

2 marca 2016
Są już do nabycia bilety i karnety na tegoroczną edycję festiwalu KONTRAPUNKT. Zapraszamy do kas Teatru Lalek „Pleciuga” oraz Teatru Współczesnego.

22 lutego 2016
Szanowni Państwo,
organizatorzy 51 Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT uprzejmie zapraszają przedstawicieli mediów na konferencję prasową dotyczącą tegorocznej edycji festiwalu. Konferencja odbędzie się we wtorek 1 marca w sali konferencyjnej Teatru Lalek „Pleciuga” o godzinie 13.00.

15 lutego 2016
Zapraszamy nad drugie spotkanie z cyklu wprowadzającego do tegorocznej sesji „«Nowy» teatr nie(po)rozumienia”
wtorek 1 marca o godzinie 18.00
sala kameralna PLECIUGI
spotkanie z Piotrem Rudzkim
Performatywny, postdramatyczny, postteatralny – „totalny bełkot”, czyli Po co nam dziś teatr?
wstęp wolny

18 stycznia 2016
Szukamy wolontariuszy do pomocy przy tegorocznej edycji KONTRAPUNKTU – szczegóły w zakładce 'wolontariat'

styczeń 2016
KONTRAPUNKT… rusza już w styczniu

SPOTKANIA DYSKUSYJNE
Zanim przed dziesięcioma kwietniowymi dniami (od 15 do 24 kwietnia) staniemy się uczestnikami licznych festiwalowych prezentacji i działań, już od pierwszego miesiąca roku możemy poczuć atmosferę zbliżającego się teatralnego święta Szczecina.
Od wielu lat festiwal KONTRAPUNKT realizowany jest w formule festiwalu sztuki, ukazującego teatr w szerokim kontekście kultury. Stąd integralną częścią festiwalu są coroczne spotkania, podczas których podejmowany jest dyskurs o tym, co w teatrze istotne i aktualne. A że od lat festiwal KONTRAPUNKT stara się widzom pokazać to, co w teatrze nowe, będące rezultatem wielokierunkowych poszukiwań, rozmaite pod względem językowym i stylistycznym – warto pochylić się nad tymi aspektami także w sferze dysputy i wymiany poglądów.
Zaproszenie organizatorów festiwalu przyjął prof. Dariusz Kosiński – profesor w Katedrze Performatyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, od kwietnia 2014 – zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych.
„Jednym z najczęściej pojawiających się zarzutów pod adresem «nowego teatru» jest oskarżenie o niezrozumiałość, posługiwanie się językiem enigmatycznym, pojmowanym jedynie przez garstkę akademickich «teoretyków», podczas gdy «normalny» widz nic nie rozumie” – mówi prof. Kosiński. Czy tak jest faktycznie? Czy zjawisko, z którym mamy obecnie do czynienia w teatrze, wymaga doprecyzowania, wyjaśnienia i dodatkowych przypisów?
Zależy nam na stworzeniu forum wymiany myśli i opinii, służącej oswojeniu tego, co niezrozumiane – w związku z tym zapraszamy Państwa na cykl spotkań, które pod kierunkiem prof. Dariusza Kosińskiego będą się odbywać od stycznia do kwietnia.
Spotkania te to preludium do sesji „«Nowy» teatr nie(po)rozumienia” (20–21 kwietnia 2016), na którą zapraszamy Państwa już teraz. Merytorycznego opracowania sesji podjął się profesor Kosiński.

Zapraszamy na pierwsze spotkanie:
poniedziałek 25 stycznia o godzinie 18.00
sala kameralna PLECIUGI
spotkanie z prof. Dariuszem Kosińskim
Między nami dobrze jest? „Nowy” teatr nie(po)rozumienia
wstęp wolny

BILETY NA PIERWSZE PRZEDSTAWIENIE
W styczniu rusza sprzedaż biletów na spektakl inaugurujący konkurs: „Maria Callas. Master class” – w roli Marii Callas zobaczymy Krystynę Jandę. Dodatkowe spektakle (poza karnetami) będą prezentowane 18 i 20 kwietnia. Bilety na te dwa dodatkowe spektakle do nabycia w Teatrze Współczesnym oraz w Teatrze Lalek „Pleciuga” od 25 stycznia w cenie 120 i 140 zł.

październik 2015
Rozpoczęły się prace nad przygotowaniem przyszłorocznej edycji festiwalu. Zapraszamy teatry do udziału w KONTRAPUNKCIE. Regulamin i zgłoszenie są dostępne na naszej stronie.